Dobra Dobra | MASED HABER
 • Futbolcuların Velileri, Sahada Hünerlerini Sergiledi
  Futbolcuların Velileri, Sahada Hünerlerini Sergiledi
 • Pedallar, Hareketli ve Dinamik Bir Hayat İçin Çevrildi
  Pedallar, Hareketli ve Dinamik Bir Hayat İçin Çevrildi
 • “Yeşilyurt Belediyespor’a Herkesin Sahip Çıkmasını İstiyoruz”
  “Yeşilyurt Belediyespor’a Herkesin Sahip Çıkmasını İstiyoruz”
 • Spor Müsabakalarında Görev Alan Özel Güvenlik Personeline Verilen Eğitim.
  Spor Müsabakalarında Görev Alan Özel Güvenlik Personeline Verilen Eğitim.
 • FİLENİN KAPLANLARI GALİBİYETLE BAŞLADI
  FİLENİN KAPLANLARI GALİBİYETLE BAŞLADI
 • MİLLETVEKİLİ TÜFENKCİ, “BATTALGAZİ’MİZ HER GEÇEN GÜN YUKARILARA ÇIKIYOR”
  MİLLETVEKİLİ TÜFENKCİ, “BATTALGAZİ’MİZ HER GEÇEN GÜN YUKARILARA ÇIKIYOR”
 • Bilgi Evi futbol turnuvası başladı
  Bilgi Evi futbol turnuvası başladı
 • GELECEĞİMİZİN TEMİNATLARINA DEV YATIRIMLAR
  GELECEĞİMİZİN TEMİNATLARINA DEV YATIRIMLAR
 • Büyükşehir’den taekwondo eğitimi
  Büyükşehir’den taekwondo eğitimi
 • Fenerbahçe golcüsünü buldu
  Fenerbahçe golcüsünü buldu
MASED HABER
Dobra Dobra
Dobra Dobra

MASED HABER: Evet sayın başkanım...

Başkan Koçak, “Sağlıklı bir yaşam her insanın temel hakkıdır”
Başkan Koçak, “Sağlıklı bir yaşam her insanın temel hakkıdır”

Ankara Pütürgeliler Derneği Başkanı Güzin...

‘Minik Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet’
‘Minik Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet’

İstiklal Marşımızın T.B.M.M’de kabul edilişinin...

“2022, MASKİ İÇİN YOĞUN GEÇECEK”
“2022, MASKİ İÇİN YOĞUN GEÇECEK”

Kale İlçesi heyeti ile bir...

DEZENFORMASYON VE ALGILARA PRİM VERMEYEN MALATYA BASINIMIZI TAKDİR EDİYORUM
DEZENFORMASYON VE ALGILARA PRİM VERMEYEN MALATYA BASINIMIZI TAKDİR EDİYORUM

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin...

BATTALGAZİ’DEKİ GENÇLİK YATIRIMLARI GÖZ KAMAŞTIRIYOR
BATTALGAZİ’DEKİ GENÇLİK YATIRIMLARI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

‘Gençlerine sahip çıkan, gençlerine değer...

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ MART AYI III. BİRLEŞİMİ YAPILDI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ MART AYI III. BİRLEŞİMİ YAPILDI

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Mart...

‘MUHTAR AKADEMİSİ’ CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR
‘MUHTAR AKADEMİSİ’ CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR

Muhtarların kişisel gelişimlerine destek vermek...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

MASED HABER: Evet sayın başkanım...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

Battalgazi Belediye Başkanı Basri KAHVECİ...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

DOBRA DOBRA
DOBRA DOBRA

DOBRA DOBRA Bazen Malatyadan çekip...

DOBRA DOBRA
DOBRA DOBRA

GERÇEK KÜRTLER VE TERÖR ÖRGÜTÜ...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi

Kıymetli okurlarım,Leylei kadir,Kadir suresinde görüldüğü...

Bayram ve önemi
Bayram ve önemi

Değerli ve çok kıymetli okurlarım.Rabbim...

MASED HABER
Dobra Dobra
Tahir Toptaş Tahir Toptaş tahirtoptas58@gmail.com

MASED HABER: Evet sayın başkanım Malatya Mased Haber; Malatya, Adıyaman, Sivas, Elazığ, Diyarbakır çevresinde yayın yapıyor olup yaklaşık olarak 4 aydır Malatya ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde hizmet veriyor. Zamanınızı bize ayırıyorsunuz teşekkür ederiz. Sizinle öncelikle Malatya siyasetini konuşmak istiyoruz. İlk sorum şu: Malatya’da ilçe kongrelerimiz ve il kongremiz ne zaman yapılacak, tarih belli oldu mu?

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Öncelikle ziyaretiniz ve bize bu fırsatı verdiğiniz için ben sizlere teşekkür ediyorum. İl kongre tarihlerimiz henüz belli değil. Türkiye genelinde ancak ilçelerimiz için belli. Bizim için kongre tarihi 13 Eylül olarak kararlaştırıldı. 12 Eylül Battalgazi kongresi yapılacak. Kongrelerimiz 22 Ağustos’ta başlıyor ve 13 Eylül’de bitiyor. En son 13 Eylül tarihinde en büyük ilçe olan Yeşilyurt’un ilçe kongresi yapılacak. Bundan sonraki süreçte genel merkezin yetkili organlarının takdiriyle iller için kongre takvimi belirlenecek. Ondan sonra da il kongreleri yapılacak ama bizim beklentimiz 2020 içerisinde yıl bitmeden illerinde kongrelerinin biteceği şeklinde.

MASED HABER: Yeşilyurt il adayısınız…

MUHAMMED EMİN YAÇINKAYA: 14 03 2002 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat yetki belgesiyle, Gençlik Kolları Başkanı yetki belgesi, ile siyasete başladım. Bugüne kadar hiçbir göreve talip olmadım. Bundan sonra da hiçbir göreve talip olmayı doğrusu teşkilatıma ve siyasi ahlakıma yakıştırmadım. Bunun için artık bana nerede ihtiyaç duyduysa orada çalıştım, görev verdiğinde başımın üstüne, koşarım. Başka birine göre verdiğinde de verilen kardeşimin yanında bugüne kadar kurşun gibi partime hizmet ederim. Ancak halihazırda da ilçe başkanıyım, görevime devam ediyorum.

MASED HABER: Sizi yakından tanıyoruz başkanım. Beraber daha önce Gençlik Kollarında da beraber çalışma fırsatı da bulduk. Başarılı bir siyasetçisiniz. Malatya’da sevilen bir siyasetçisiniz. Malatya Yeşilyurt ilçesinde biz yaptığımız araştırmalarda, yaptığımız görüşmelerde Muhammed Emin Yalçınkaya dendiği anda gerçekten hem sevilen hem de dürüstlüğünüz ile ön plana çıkan teşkilat, ilçe başkanısınız. Diğer bir soruya geçmek istiyorum. Yeşilyurt metropol bir ilçemiz. Şu anda belediye ile koordinasyon kurarken buranın eksikleri nelerdir neler yapılması gerekir? Örneğin işte istasyon bölgesinin alt kısmı; Yeşiltepe, Taştepe, Kiltepe olsun bu bölgelerde eksikler var. Bu konuda belediyeyle nasıl bir koordineyle hizmete devam ediyorsunuz?

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Sizlerin de bildiği gibi bizi asıl görevimiz teşkilat çalışmalarıdır. Biz partinin mutfağında teşkilat işleri yürütüyoruz. Ancak bunu yaparken de belediyeyle bir koordinasyon halindeyiz. Belediyemiz bizim belediyemiz, belediye başkanımız bizim arkadaşımız. Biz birlikte hareket ediyoruz. Dediğiniz noktada evet Yeşiltepe’de, Taştepe’de Melek Baba’da, Kaynarca’da Çarmuzu’da birtakım eksiklikler var mıdır? Bugüne mahsus bir şey değil geçmişten gelen, şehrin konumlanması, imara açılması, büyümesi ile ilgili olarak bu bölgelerimiz birazcık daha fazla hizmet alma noktasında sıkıntı yaşamıştır. Hak ettiği hizmeti alamamıştır, dediğim gibi bu da bugüne mahsus bir şey değildir, geçmişten gelen bir şeydir. Biz burada, bu bölgede hissettiğiniz her türlü eksikliği belediye başkanımıza, başkan yardımcılarına, ilgililerimize hızlı bir şekilde aktarıyoruz. Sizden önce burada, Çevre Yolunun altı olarak tabir ettiğimiz yerde, muhtar olan 6 arkadaşımız buradaydı. Onlarla da görüşüyoruz. Biz ilçe binamızı bilinçli bir şekilde, şu an burası Çavuşoğlu, Çevre Yolunun altı, ilk defa bir parti binası buraya konumlandırdık. Belki bugüne kadar bir parti ilk kez ilçe binasını Çavuşoğlu’na getiriyor. Biz bunu bilerek yaptık. Bu bizim bilinçli tercihimizdir. Çünkü biz Çevre yolunun altı ve üstü diye bir kavramın mümkünse bizim belediye dönemimizde, bizim görevde olduğumuz dönemde İnşallah bitmesini arzu ediyoruz. Onun içinde tercihimizi buradan yana yaptık. Ben; ilçe binası burada, ben buradayım, sadece sözle, lafla, sloganla; meydanda Çevre yolunun altı üstü deyip seçimlerinde oy isteyen bir siyasetçi olarak değil, bizatihi kendi ilçe binasını getirmiş, o hizmete ihtiyaç duyan kardeşlerimizin olduğu yere açmışımdır. Aynı şekilde bunu yaparken belediye başkanımızla birlikte hareket etmişimdir. Belediyemiz alt katlarımıza buradaki insanların, gençlerimizin hizmetine sunmak üzere çok güzel bir Millet Kıraathanesi açmıştır. Hem belediye hem teşkilat olarak bizim gayretimiz bu bölgeleri İnşallah ayağa kaldırmak.

MASED HABER: Başkanım siyasete tekrar dönersek Ayasofya açıldı. Biliyorsunuz ana muhalefet ve muhalefetin bir kısmı ciddi anlamda bir tepki gösterdi. Yunan medyasına bile çıkmayacak hatta onların çok kullanmadığı tabirleri bile kullandılar. Siz Ayasofya açılışına katıldınız mı? Bu konuda muhalefetin bu tutumu nasıl yorumluyorsunuz?

 

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Hayır ben katılamadım. Öncelikle keşke bu ülkede sağlıklı bir ana muhalefet olsaydı diyorum. Maalesef böyle bir sıkıntımız var. En büyük eksiğimiz ciddi, makul, yapıcı tekliflerde bulunacak, ülkenin sorunlarına çözüm getirecek bir muhalefetin bulunmaması. Bu bizim için ciddi bir eksikliktir. Ayasofya’nın açılması bu ülkenin bağımsızlığının sembolüdür. Ayaklarındaki prangayı çıkarmasının nişanesidir. Fatih’in bu ülkeye emanetidir. Bugüne dek her ne kadar biz güçlü bir ülke olduğumuzu söylesek de ancak bugün itibariyle kendi ayağımızı bağlayan ipleri, prangaları kesip atıyoruz. İçerideki insanların dışarıdaki insanlardan daha fazla tepki göstermesini şöyle izah edebilirim. Süreci yakından takip ediyoruz. Gayrimüslim dünyada bile aklı başında insanlar, Yunanistan’da, başka ülkelerde din adamları ve birazcık düşünen, özgür düşünebilen, bağımsız düşünebilen insanlar buranın müzeden bir ibadet mekanına dönüştürülmesinin çok iyi ve güzel olduğunu ifade ettiler. Dediler ki bir müze olarak insanlar gelip saygısızca gezeceğine, insanların Allah’a dua ettiği bir mekâna dönüştürülmüş olması; her ne kadar geçmişte bize ait bir dini mekân olsa dahi, bizim için daha kıymetli, daha anlamlıdır. Yunanistan’daki ya da başka bir ülkedeki gayrimüslim insanlar bu açıdan meseleye bakabiliyorken bizde bazı insanların rahatsızlık doğuracak şekilde bunu eleştirmesini, muhalif olmasını, Batıya, Batı değerlerine karşı içselleştirilmiş bir aşağılık duygusunun yansıması olarak görüyorum. Kendine güvenememek, ülkesini sevememek, tarihini bilememek ve Ayasofya gibi bir değerin aslında bu şekliyle yüceleceğini bilememekten kaynaklandığını düşünüyorum. Dünyanın hiçbir yerinde ben hiçbir ibadet mekanının müzeye dönüştürülmesini arzu etmem, tasvip etmem. Aklı başına hiçbir insanın da bunu tasvip etmemesi gerekir. İbadet mekanları, insanların Allah’a ibadet etmesi için yapılmış mekanlardır. Müzeler ise bizim seküler dünyanın yakın zamanda icat ettiği, geçmişle bağı olmayan, aslında mali ve dini değerlerle insanların bağını koparmaya yönelik Avrupai yaklaşımın bir ürünüdür. Fransa’da gelişmiştir. İnsanlar için çok büyük bir anlamı yoktur. Evet müzeler gezilir ama müzelerde dondurulmuş bir hayat vardır. İbadet mekanlarında ise akan ve devam eden bir hayat vardır. İnsanlar hangi inançtan olursa olsun orada inandığı değerle, yaratıcısı ile Rabbi ile bir irtibat kurar. Bu insanların psikolojisi için gerekli olan bir şeydir. Müzeye gidip geçmişte yaşanmış bitmiş ve bir tarafa hapsedilmiş bir heykelin, bir nesnenin, bir vazonun, bir kılıcın görülmesi insanlara sadece o anlık bir seyir zevki verir ama manevi gelişimine hiçbir şekilde bir katkı sunmaz. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır bu ülke için bir hayal olan ‘’Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın.’’ sloganını hayata geçirdi. Biz kendisine minnettarız. Bundan dolayı İslam alemi, ümmeti kendisine minnettar. Başka inançların aklı başında insanları dahi teşekkür ediyor, biz kardeşimize teşekkür bile az buluyoruz. Allah kendisinden razı olsun.

 

MASED HABER: Malatya’ya dönersek şu anda Yeşiltepe bölgesinde eski askeri hastanenin oraya bir adalet sarayı yapılacak. Avukat olmanız vesilesiyle bununla ilgili çalışmalara siz müdahil olabildiniz mi?  Yapılacak proje Malatya’nın yükünü kaldırabilecek bir proje mi?

 

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Öncelikle şehre ilişkin yapılanma projelerini ilçe başkanlıkları ya da teşkilatlar değerlendirmiyor. Bunu değerlendirecekler kişiler il başkanımız, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımız ve ilgisine göre Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkanımızdır. Bu kişiler koordinasyonu gerçekleştiriyorlar. Haliyle bizde bu organizasyonun bir parçası olarak haberdar oluyoruz, fikrimizi söylüyoruz ama planlama bizim kontrolümüzde yürüyen bir şey değil. Bizce Malatya için acil olan şey şehrin ihtiyacını görecek ve şehre yakışır bir adalet sarayına kavuşmak. Geçmişte bununla ilgili bir proje yapılmıştır. Bizim bildiğimiz Beylerderesi’ne yakın yerdeki Anemon Otel’in arkası için bir karar alınmıştı. Orada bir avan proje de hazırlanmıştı. O dönemde nasip olmadı. Belki yapılabilirdi şu an bitmiş olurdu. Şu an ekonomik anlamda büyük yatırımların yapılmasının sıkıntılı olduğu bir dönemdeyiz maalesef. Dünyanın içerisinde bulunduğu durum itibariyle çok büyük projeler yapılamıyor ya da önceliğine göre sıralanıyor. Ben avukat olarak sıkıntıyı en çok yaşayanlardan biriyim. Şu an için mevcut adliye binamız Malatya’nın ihtiyacını görmediği gibi Malatya gibi güzel bir şehre yakışmıyor. Ne hakimine ne savcısına ne avukatına ne de orada gidip işini takip edecek vatandaşa yakışıyor. Vatandaşın oraya gidip rahat edebileceği bir şekilde değil. Bunun için bir ana bina bir iki tane de ek küçük binayla hizmet vermeye çalışılıyor. Bazı yerleri PVC ile bölünmüş durumda. Tamamen görüntü itibariyle kötü, hizmet şartları yerinde olmayan bu şehre yakışmayan bir adalet sarayı var. Bizim için öncelikli olan bir an önce şehrin ihtiyacını görecek düzgün bir adliye binasına kavuşmamızdır. Bunun için farklı yerler düşünüldü ama en son askeri hastanenin olduğu yerde 100 dönümlük bir alan tahsis edildi. Onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Malatya’nın ihtiyacını görür mü? Evet, görür. Biraz önceki soruda da bahsettiğimiz aslında Çevre yolunun altına bir hareketlilik kazandırması, yol akslarının açılması, ona ilişkin birtakım düzenlemelerin olması, küçük ölçekli de olsa iş imkânı oluşabilmesi, bir yapılaşmaya meydan vermesi için de o bölgenin çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Burası daha çok tek katlı küçük evlerin olduğu yerler. Bu projeyle beraber etrafı iyi kötü bir şekilde kentleşme yaşayacaktır. Bu sebeplerle oradaki projenin acilen hizmete geçmesi gerektiğini düşünüyoruz, destekliyoruz.

MASED HABER: Tekrar merkeze dönmek istiyorum. Son zamanlarda Cumhurbaşkanımıza ve Hazine ve Maliye Bakanımıza sosyal medyada çok ciddi saldırılar başladı. Hem de ekonomik olarak hem de Sayın Albayrak’a ciddi bir saldırı var. Evet sürekli saldırılar oluyor fakat son zamanlarda özellikle pandemi sürecinde ciddi bir saldırı mekanizması başladı. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Evet, şu anda bizim gördüğümüz somut hedefler Sayın Cumhurbaşkanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız, yerine göre İçişleri Bakanımız, yerine göre Sağlık Bakanımızdır. Bunların hedefi değişebilmekte. Bize göre buradaki saldırının hedefi bahsettiğimiz kişiler değil bu ülkedir. Sayın Cumhurbaşkanı şahsında bu ülkeye saldırı gerçekleşiyor. Sayın Hazine ve Maliye Bakanı şahsında bu ülkenin ekonomisine saldırı gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu ülkenin halkına ve geleceğine saldırı gerçekleşiyor. Sayın İçişleri Bakanı şahsında bu ülkenin güvenliğine saldırı gerçekleşiyor. Bunu bu şekilde uzatabiliriz. Son zamanlarda artmasının sebebi şu: Şu an hepimizin sıkıntı yaşadığı bir salgın sürecindeyiz. Dünyanın tamamını etkileyen bir salgın ve Elhamdülillah zamanında alınan tedbirlerle yapılan planlama ile Türkiye birilerinin avcunu ovuşturarak beklemiş olduğu bir sıkıntı yaşamadı. Evet etkilendik mi etkilendik. Etkilenmeye devam ediyoruz ama İngiltere’nin pes ettiği, Amerika’nın havlu attığı, Almanya’nın, Fransa’nın, İtalya’nın, İspanya’nın diz çöktüğü bir salgında biz Elhamdülillah ayakta dimdik duruyoruz. Ülkenin bu potansiyeli ve gelmiş olduğu nokta bu saldırıların asıl sebebidir. Salgın döneminde Türkiye güçlenerek çıkıyor. Ekonomimiz güçleniyor, toplumsal bağlarımız güçleniyor. Türkiye, dünyanın her tarafında yüzden fazla ülkeye umut olmuş, acil sağlık malzemesi göndermiş ülke pozisyonundadır. Bununla birlikte dünyadaki konjonktürdeki gücü, algısı ve liderlik pozisyonu değişiyor. Onun için de biz güçlendikçe, biz varız dedikçe, ülke olarak ayağa kalktıkça bu saldırılarda artıyor ve artacak. Bizim için önemli olan saldırı şahıslara değildir. Buna bu şekilde bakmak aslında saldırı yapanların ekmeğine yağ sürmektir. Saldırıyı Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın şahsına bir saldırı olarak kabul ettiğiniz zaman bir kişi bana ne, ben, çok ilgilendirmiyor diyebilir ya da İçişleri Bakanımıza da ya da Sağlık Bakanımıza ya da Tarım ve Orman Bakanımıza, bu saldırılar şahıslara yapılmıyor. Onların şahsında bu ülkenin kendisine, milletine, devletine yapılıyor. Onun için biz bu bilinçle kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun bu saldırılara karşı hep birlikte durmak, birlikte hareket etmek, güç birliği yapmak zorundayız. İstisnasız toplumun bütün katmanlarıyla, bu ülkenin bütün vatandaşlarıyla, siyasi bir görüş farklılığı ortaya koymadan bu ülkeyi seven, değer veren, bu ülkenin havasından soluyan, suyundan içen, ekmeğinden yiyen herkesin bu anlamda ülkesine sahip çıkması gerekiyor.

MASED HABER: Başkanım şu anda Türkiye genelinde bir kamuoyu yoklaması yapılıyor. AK Parti genel merkezi de 4 tane kamuoyu yoklaması yaptı. Tabi diğer siyasi partilerde de kamu yoklamaları yapılıyor. AK Parti oyunu korumakla beraber bir noktada oyunu biraz yükseltti. Ana muhalefetin yaptığı anketlerde de bu sonuç çıkmaya başladı fakat buna rağmen hala bir saldırı var.  Bununla ilgili bu kamuoyu yoklamalarında çıkan anketlerin sonuçları bize AK Parti’nin gücünü nasıl gösterir?

 

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: AK Parti’nin milletin teveccühünü kazanmış, milleti temsil eden bir parti olduğunu gösterir. AK Parti’nin kaderinin bu ülkenin kaderi ile bütünleştiği gösterir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kaderinin bir ülkenin kaderi ile, her bir ferdin kaderi ile bütünleştiğini gösterir. Gönül coğrafyamız dediğimiz, fiziki sınırları bizim dışımızda olan ancak gönül bağımızın olduğu bölgedeki bütün insanların kaderi ile, bugün için sıkıntının olduğu yerde, Azerbaycan’da, bugün için Libya’yla, bugün için Suriye’yle, bugün için Irak’la buralardaki bütün gönül bağı olan kardeşlerimizle kaderinin örtüştüğünü gösterir. Aynı zamanda inancı, milliyeti farklı olsa bile mazlumların, mağdurların kaderiyle örtüştüğünü, bir umut olduğunu gösteriyor, AK Parti millet kurmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer siyasi büyüklerimiz sadece tabelayı asmıştır. Bunu kendileri defalarca ifade ettiler ve halk da her seçimde gelip bu parti beni temsil ediyor, ben bu partiye sahip çıkacağım demiştir. Ülkenin geleceği burada deyip seçimlerde partinin kendisini temsil ettiğini göstermiştir. Her seçimde partiye ve ülkenin geleceğine sahip çıkmıştır. Muhalefet açısından baktığımızda evet bugün için muhalefette de birtakım hareketlilikler var. Belki uzunca bir süre hep Sayın Cumhurbaşkanımızı iktidardan uzaklaştırabiliriz diye bir umutla bir arada durdular. Umutlarına ulaşamayacakları gördüler. Kendi içerisindeki demokratik mücadeleyi tıkadılar ve bu arada yeni arayışları var. Türkiye demokrasinin kökleşmiş olduğu bir ülke. Bu anlamda muhalefette de birtakım farklı yapılanmaların, Parti arayışlarının olması çok doğal. Sağ cenah dediğimiz bir yerde birkaç parti var iken kurulmuş iken muhalefetten de birkaç partinin kurulması bizce çok da garipsenecek bir şey değildir. Demokratik bir mücadeledir. Biz de bu mücadelenin ülkeye bir fayda getireceğine inanıyoruz. Belki yeni kurulacak partilerin yeni söylemleri olacak, insanlara başka bir şeyler söyleyecekler, 1930’ların 1940’ların 1950’lerin kafası ile bu ülkeye, bu insanlara bakmayacaklar. Belki de farklı bir şey söyleyecekler. Halktan teveccüh, yönelim bulabilecekler. Bunu bilemeyiz, zaman gösterecek ama bir demokratik mücadelenin ne olursa olsun önünün tıkanmaması gerektiğini düşünüyorum.

MASED HABER: Son sorum Sayın başkanım. Tecrübelerinize dayanarak bu soruyu soruyorum. Ak Parti kurulduğu günden bugüne siz teşkilatın içerisinde, Gençlik Kolları Başkanlığı’ndan başlayarak İlçe Başkanlığını devam ettirdiniz.  Şu anda kurulan AK Parti içerisinden ayrılmış iki tane siyasi parti var. Birisi Gelecek Partisi bir diğeri Deva Partisi. Birinin kurucusu Ahmet Davutoğlu diğeri Ali Babacan olmak üzere bunlar sizinle beraber siyaset yapan insanlardı. AK Parti’de demokrasi yok muydu ki bu şahıslar ayrılıp siyasi parti kurdular? Bu soruyu tecrübenize dayanarak ve onların neler yapmak istediğini daha iyi tahlil edebileceğinize inandığım için soruyorum.

 

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Sizin de ifade ettiğiniz gibi 2002’de Kurucu Gençlik Kolları Başkanı olarak aktif siyasete başladım. Daha öncesinde siyasetim olmadı oyumu kullandım bir vatandaş olarak ancak il olarak benim zihin ve hayal dünyamı karşılayan parti olarak AK Parti ile siyasete başladım. İl Yönetim Kurulu üyeliği, İl Başkan yardımcılığı, İlçe Başkan Yardımcılığı yaptım. Bu iki dönemdir de ilçe başkanı olarak ilçeme, şehrime, partime, ülkeme hizmet ediyorum.

Yeni kurulan partileri toplumsal bir ihtiyacın sonucu olarak görmüyorum. Bunu halk da bu şekilde düşünüyor. Kamuoyundaki anketlerde bu partilerin toplumsal bir ihtiyaçtan çıkmadığını ifade ediyor. Buradaki her iki Parti’nin de ya da o düşünceye yakın olan insanların kimi bilinçli olarak kimi bilmeyerek Sayın Tayyip Erdoğan gitsin de ne olursa olsun mantığı üzerinde. Eğer toplumsal ihtiyaçtan kaynaklanmış bir şey olsaydı şu anda daha farklı bir şekilde olmaları gerekirdi. Net bir şekilde çıkıp toplumun birtakım taleplerine tercüman olmaları gerekirdi ama hepimizin takip ettiği üzere şu ana kadar bir parti kısmen yapılanması tamamladı diğeri henüz kuruluşunu tamamlayamadı. Uzunca bir süre isimleri, kuruluş felsefeleri, ilkeleri, topluma vaat edici şeyler hiçbir şekilde konuşulmadı. Bugün bile konuşulmuş değil. Toplumun ihtiyacını ekonomik, sağlık, güvenlik, adalet, toplumsal dayanışma ve benzeri konuda ki ihtiyaçlarına bir cevap vermiş ya da bir teklifle gelmiş değillerdir. Esas olan şey muhalefetin bir kısmında yurtdışında bu ülkeye çok da muhabbet beslenmeyen yapılanmaları bir hayal ve umutla derme çatma bir şekilde bir araya getirdikleri siyasi yapılanmalardır. Ben bu ülkede ve halkta bir karşılığının olacağını düşünmüyorum.

 MASED HABER: Başkanım dışarıdaki yapılanmaya FETÖ terör örgütü diyebilir miyiz? Onların destekleri söz konusu mudur?

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Sadece onu diyemeyiz. Evet mevcut siyasi partilerin içerisinde de başka partilerde de belki ona yakın düşünceler vardır. Bunun etkisi var mıdır bence vardır. Sonuçta FETÖ Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bu ülke için artık büyük bir tehlike olmaktan çıkarılmış bir örgüttür. Her ne kadar birtakım unsurları içeride de olsa zihni, aklı, kaynağı, hidrolizi ve teorik beslenmesi dışarıda olan bir örgüttür. Şu an itibariyle tepe yöneticilerinin hepsinin yurt dışında olduğu bilinen bir örgüttür. FETÖ mensuplarının bir desteği var mıdır? Vardır. Çünkü bu ülkede Sayın Cumhurbaşkanımızın iktidarında hayat bulamayacaklarını biliyorlar. Başka ülkelerin ya da bizim ülkemizde yer alıp şahsi birtakım hesaplarını görememiş insanların Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına bir mücadeleye girişmiş olan insanlar destek veriyorlar. Birtakım kişisel hırslar, kamplaşmalar vardır. Birileri de bu gemilerin yelkenlerine rüzgâr üflüyor ama o rüzgarlarla o gemilerin çok ilerleyebileceğini düşünmüyorum. Malatya ölçeğinde de ben ciddi bir karşılığı olacağını düşünmüyorum. Malatya bugüne kadar Ak Partinin kurulduğu günden bugüne Sayın Cumhurbaşkanımıza ve AK Parti’ye verilebilecek en büyük desteği vermiş omurga şehirlerden biridir. Cumhurbaşkanımız da her defasında teşekkür etmiştir. Hasbelkader siyasetten canının sıkıldığı zamanlar bile olsa gelip bu şehirde moral bulmuş ve sonra kaldığı yerden devam etmiştir. Bunun için Malatya’da rahatız, kendimize güveniyoruz.

Başkaları da siyasi mücadeleler içerisine girebilirler mi? Biraz önce de söyledim o da onların demokratik haklarıdır. Onların da demokratik haklarını kullanmalarına saygı gösteririz.

 

MASED HABER: Başkanım çok teşekkür ediyorum. Bu arada bir küçük sorum daha var. Şu anda Yeşilyurt İlçe Teşkilatımız üye yapmaya devam ediyor mu? Şu anda üye sayımız kaçtır?

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Şu an için sadece Yeşilyurt’ta değil genel merkezimizin almış olduğu bir karar gereğince Türkiye genelinde yeni üye çalışması başlattık. Yeşilyurt, Battalgazi ve diğer ilçelerle beraber bu yapılandırmayı sürdürüyoruz. Üye sayısı değişebilir ama mevcut halimiz itibariyle AK Parti sadece Türkiye’de değil dünyada üye sayısı en fazla olan partidir. Bizim çalışmalarımızla daha da artıyor, sene sonuna kadar bizim bir hedefimiz var. Sadece ilçe olarak değil il olarak esas alındığı için o sayıyı ifade etmeyeyim. Türkiye genelinde yapılan çalışmaya İnşallah Malatya da her zaman olduğu gibi katkısını, desteğini verecek ve senenin sonunda o hedefi İnşallah yakalayacaktır. Yeşilyurt Bölgesi’nin kendisine mahsus özel durumları vardır. Yeşilyurt, şehrin maddi durumu yerinde olan insanların çoğunlukta yaşadığı bir yerdir. Bu anlamda tatmin duygusunu yakalamak biraz zordur. İnsanların taleplerini karşılamak zordur. Yine aynı şekilde başka siyasi tercihlerde bulunacak insanların da yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir. Bu da başka ilçeler için belki avantaj olacak durumken Yeşilyurt için bir dezavantaj değildir ama bir avantaj da olmamıştır. Ama buna rağmen bizim çalışmalarımız devam ediyor. Biz bir önceki seçime göre yerel seçimlerde 4 puana yakın oyumuzu artırdık. Yani bunlar çalışmaların ürünüdür ve inşallah önümüzdeki dönemde daha da artıracağız. Bu bölge şehrin lokomotifi olmuştur. Siyasetinde bir ölçüde lokomotifi olmuştur. Çünkü epey kardeşimiz Malatya siyasetinde ilçeden gidip farklı yerlerde görev ifa etmiştir. Burası bir ekol ve okul olmuştur. İnşallah aynı şekilde devam edecektir.

MASED HABER: Bu güzel sohbet ve misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederim başkanım. Mased ailesi olarak inşallah bizleri de takip etmeye devam edersiniz.

 

MUHAMMED EMİN YALÇINKAYA: Sizleri takip ediyoruz, sizlere önem veriyoruz. Sadece sizin sayfanızı değil ben basının tamamını önemsiyorum. İnsanların haber alma, bilinçlenme hakkını en iyi, en hızlı, en sağlıklı şekilde basın organlarının açılmasını istiyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için, ziyaretiniz için ben size teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.


Tahir Toptaş » Yazarın Diğer Yazıları
 • DOBRA DOBRATahir Toptaş

  DOBRA DOBRA Bazen Malatyadan çekip gidesim. Var  çok uzaklara değil...
 • DOBRA DOBRATahir Toptaş

  AK partimi Akp mi ?sevgili okurlar… bu yazıyı okurken yüzünüzün...
 • DOBRA DOBRATahir Toptaş

  GERÇEK KÜRTLER VE TERÖR ÖRGÜTÜ 9.Yüz yıldan bu yana beraber...
 • Dobra DobraTahir Toptaş

  Battalgazi Belediye Başkanı Basri KAHVECİ ile Röportaj MASED HABER: Bir...

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa