• Bilgi Evi futbol turnuvası başladı
  Bilgi Evi futbol turnuvası başladı
 • GELECEĞİMİZİN TEMİNATLARINA DEV YATIRIMLAR
  GELECEĞİMİZİN TEMİNATLARINA DEV YATIRIMLAR
 • Büyükşehir’den taekwondo eğitimi
  Büyükşehir’den taekwondo eğitimi
 • Fenerbahçe golcüsünü buldu
  Fenerbahçe golcüsünü buldu
 • Galatasaray – Fenerbahçe derbisini yönetecek hakem açıklandı
  Galatasaray – Fenerbahçe derbisini yönetecek hakem açıklandı
 • YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR, MESAİSİNE BİSİKLETLE GELDİ
  YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇINAR, MESAİSİNE BİSİKLETLE GELDİ
 • Büyükşehir’in jimnastik kursu çocuklara birçok özellik kazandırıyor
  Büyükşehir’in jimnastik kursu çocuklara birçok özellik kazandırıyor
 • YEŞİLYURT’TA AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI KAPSAMINDA BİSİKLET KORTEJİ DÜZENLENDİ
  YEŞİLYURT’TA AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI KAPSAMINDA BİSİKLET KORTEJİ DÜZENLENDİ
 • BAŞKAN ÇINAR, MOLLAKASIM MAHALLESİNDEKİ YENİ FUTBOL SAHASINI İNCELEDİ
  BAŞKAN ÇINAR, MOLLAKASIM MAHALLESİNDEKİ YENİ FUTBOL SAHASINI İNCELEDİ
 • YEŞİLYURT BELEDİYESPOR KULÜP BAŞKANLIĞINA MUZAFFER ÇELİK SEÇİLDİ
  YEŞİLYURT BELEDİYESPOR KULÜP BAŞKANLIĞINA MUZAFFER ÇELİK SEÇİLDİ
MASED HABER
Dobra Dobra
Dobra Dobra

MASED HABER: Evet sayın başkanım...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

Battalgazi Belediye Başkanı Basri KAHVECİ...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

MAHŞERİN PROVASINI YAŞIYORUZ
MAHŞERİN PROVASINI YAŞIYORUZ

Korona salgını sayesinde sağlığımızın ne...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

BEN BENDE DEĞİLİM Beni bende...

İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ
İKİ VAKTİN NAMAZINI BİRLEŞTİREREK KILABİLİR MİYİZ

Kıymetli okuyucularım iki vaktin namazını...

GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK
GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK

Değerli okuyucularım, Bugün üzerinde duracağımız...

Şiir Köşesi
Şiir Köşesi

GÖNLÜMÜN EFENDİSİ Ey sevgili… Sevdim...

CEMAATLER VE TARİKATLAR
CEMAATLER VE TARİKATLAR

Ülkemiz insanları Dinine bağlı oldukları...

MASED HABER
GÜZEL AHLAK SAHİBİ OLMAK
Veysel DERİNDAĞ Veysel DERİNDAĞ veysel.derindag@iskur.gov.tr
Değerli okuyucularım,

Bugün üzerinde duracağımız konumuz, top yekün müslümanlarca temsil edilmesine ne kadar da hasret kaldığımız çok önemli bir konu: Güzel ahlâk konusudur. Yani İslamın aslı ve kendisi.. Müslümana herkesten daha çok yakışan sıfat. Ahlâk, huylar, seciyeler, mizaçlar, anlamında bir kavram. Bu çerçevede ahlâk, “İnsanın bir amaca yönelik olarak kendi arzusu ile iyi davranışlarda bulunup kötülüklerden uzak olmasıdır” şeklinde tanımlanabilir. Müslümanın iyi davranışlara yönelip, her türlü kötülükten uzaklaşması olan güzel ahlakının, iki temel kaynağı, Kur’an ve Sünnettir. Yani müslüman ahlakının cevheri, dinidir. Yegane önder ve örneği ise, Kur’an’ın canlı örneği ve tercümanı Peygamberidir. Çünkü Yüce yaratıcı O’nu insanlığın önüne model olarak koymuş ve uyulmasını salık vermiştir. İşte şu ayet-i celile ve devamında gelen hadis-i şerif bunu ifade ediyor: “ Sen en yüce bir ahlâk üzeresin” (el-Kalem, 68/4) “Ben ahlâkî prensipleri tamamlamak üzere gönderildim.“ (İbn Hanbel, Müsned, II, 381) Allah (cc), Peygamberinin ahlakını önce inşa ediyor, sonra övüyor, daha sonra da, biz müslümanlardan böyle olmamızı bekliyor. 

Allah’a karşı kendini sorumlu hissederek hareket etmek, İslam ahlâkının temel prensiplerindendir. Bunun yansımaları ise, Allah’tan korkma, onun emirlerine saygı gösterme ve bu emirleri asla aksatmaksızın yerine getirme, yasakladığı her şeyden de kaçınma gibi noktalarda ortaya çıkar. İslami güzel ahlakın bir yönünü de müslümanın, kendi cinsleri de dahil, bütün mahlûkâta karşı, son derece merhametli, adaletli, şefkâtli davranması, zayıf ve muhtaçlara yardım etmesi, ana ve babaya saygılı olması ve onların gönüllerini kazanmaya çalışması gibi hususlar oluşturur. Bunun için de müslüman, duygularına hakim ve tevazu ehli olmalı; sabır, edep, hayâ ve insaf sıfatları onun mizacını şekillendirmelidir. Bütün bunlardan dolayı da toplum içinde güzel ve hoş karşılanmayan her türlü kötü davranış ve alışkanlıklar, zamanla değiştirilmelidir. Kötü huy ve davranışlardan kurtulmak ise, iradenin kontrol altında tutulup, ona sahip olmakla mümkündür. İradenin kontrolü ancak Allah emri olan ibadetlere sımsıkı sarılmak suretiyle olabilir.

Kıymetli Okuyucularım,

İslam, geçmişte bu prensiplere göre ahlaklanmış müslümanlar, sayesinde kendisini diğer insanlara kabul ettirmişti. İnsanların, İslam’ın bu hayat bahşeden prensiplerini, her zaman araştırma yaparak, elde edip hidayete erişebilme şansları yoktur. Bu çok az sayıda insana nasip oluyor. Fakat çağımız müslümanlarının, İslam ahlakını tam olarak üzerlerinde yansıtamamaları sebebiyle -maalesef- belki bir defa “La ilahe illallah“ dese bizden çok daha iyi müslüman olacak insanların, daha da uzaklaşmasına sebep olabiliyorlar. Bunun vebali müslümanlar olarak hepimizin boynundadır. Öyleyse Allah rızası için, “hürmet, hizmet, merhamet, edep, hayâ, nefse hâkimiyet, tevazu, adalet“ gibi güzel ahlak örneklerini benimseyerek; “yalan, küfür, lânet okuma, alay etme, kibirlenme, koğuculuk yapma, gıybet etme, riyâ, cimrilik, kıskançlık“ gibi çirkin şeylerden de uzak durarak, hem Allah’a, hem kendimize, hem hemcinslerimize, hem de çevremize karşı güzel ahlak prensiplerini sergileyelim. Ahlaki açıdan kırık notumuzu geçere, negatif imajımızı da pozitife çevirelim.  “Yetimin malına yaklaşmayın, ancak erginlik çağına (yaşına) erişinceye kadar en güzel tarzda (onun malını kullanıp geliştirebilirsiniz). Ahdi de yerine getirin. Çünkü insana ahdi sorulacaktır. Ölçtüğünüz zaman ölçüyü tam yapın, doğru terazi ile tartın. Bu daha iyidir. Sonu da daha güzeldir. Bilmediğin bir şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan (o yaptığın kötü şeyden) sorumludur. Yeryüzünde gurur ve kibirle yürüme. Çünkü sen yeri yırtamazsın. Boyca da dağlara erişemezsin. Bütün bunlar hepsi kötü olan ve Rabbi’nin katında hoş görülmeyen şeylerdir.” “İman yetmiş türdür. En üstünü ‘Lâ ilâhe illâllah’tır en aşağısı da yol üzerinde insanlara eziyet verecek bir şeyi kaldırmaktır. Hayâ da imanın bir bölümüdür.“ “Haklı olduğu halde bile çekişmeyi bırakan kimseye Cennet’in avlusunda bir köşk verileceğine, yalan söylemekten kaçınan kimseye Cennet’in ortasında bir köşk takdim edileceğine, ahlâkı güzel olan kimseye de Cennet’in en güzel yerinde bir köşk sunulacağına ben kefilim.“ “Müslüman, insanların onun elinden ve dilinden emin oldukları kimsedir.”  Dualarınızı bekler Allah yar ve yardıcınız olsun.

      Veysel DERİNDAĞ


Veysel DERİNDAĞ » Yazarın Diğer Yazıları

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa