• “Bilgili ve Ahlaklı Bir Neslin Yetişmesine Katkı Sunuyoruz”
  “Bilgili ve Ahlaklı Bir Neslin Yetişmesine Katkı Sunuyoruz”
 • GÜRKAN: MALATYA’NIN EN ÖNEMLİ MARKA DEĞERİ YENİ MALATYASPOR’DUR
  GÜRKAN: MALATYA’NIN EN ÖNEMLİ MARKA DEĞERİ YENİ MALATYASPOR’DUR
 • MHP MALATYA MİLLETVEKİLİ MEHMET FENDOĞLU BU YIL LİGLERDEN KÜME DÜŞME KALDIRILSIN
  MHP MALATYA MİLLETVEKİLİ MEHMET FENDOĞLU BU YIL LİGLERDEN KÜME DÜŞME KALDIRILSIN
 • “Ayak Tenisi Maçlarıyla Farkındalık Oluşturduk”
  “Ayak Tenisi Maçlarıyla Farkındalık Oluşturduk”
 • AYAK TENİSİ TURNUVASI 1.ETABININ FİNAL MAÇLARI NEFESLERİ KESTİ
  AYAK TENİSİ TURNUVASI 1.ETABININ FİNAL MAÇLARI NEFESLERİ KESTİ
 • BATTALGAZİYE 10 MİLYON LİRALIK SPOR YATIRIMI
  BATTALGAZİYE 10 MİLYON LİRALIK SPOR YATIRIMI
 • SAYIN BAKANIMIZIN MALATYA’YA ÖZEL BİR İLGİ VE ALAKASI VAR
  SAYIN BAKANIMIZIN MALATYA’YA ÖZEL BİR İLGİ VE ALAKASI VAR
 • YENİ MALATYASPOR YALNIZ DEĞİLDİR!
  YENİ MALATYASPOR YALNIZ DEĞİLDİR!
 • YEŞİLYURT BELEDİYESİ AYAK TENİSİ TURNUVASININ FİKSTÜR ÇEKİMİ YAPILDI
  YEŞİLYURT BELEDİYESİ AYAK TENİSİ TURNUVASININ FİKSTÜR ÇEKİMİ YAPILDI
 • GÜRKAN: HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ DOĞRU BİÇİMDE YAPSIN
  GÜRKAN: HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ DOĞRU BİÇİMDE YAPSIN
MASED HABER
Dobra Dobra
Dobra Dobra

Dobra...

“Bilgili Ve Eğitimli Toplumların Geleceği Daha Parlak Olur”
“Bilgili Ve Eğitimli Toplumların Geleceği Daha Parlak Olur”

“Bilgili Ve Eğitimli Toplumların Geleceği...

“Kooperatifimizin Faaliyetleri, Tarımsal Kalkınma Hedeflerimize Katkı Sunacak”
“Kooperatifimizin Faaliyetleri, Tarımsal Kalkınma Hedeflerimize Katkı Sunacak”

“Kooperatifimizin Faaliyetleri, Tarımsal Kalkınma Hedeflerimize Katkı...

BAŞKAN GÜRKAN, TV PROGRAMINDA ARSLANTEPE’Yİ TANITTI
BAŞKAN GÜRKAN, TV PROGRAMINDA ARSLANTEPE’Yİ TANITTI

BAŞKAN GÜRKAN, TV PROGRAMINDA ARSLANTEPE’Yİ...

VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN HERŞEYDEN ÖNEMLİ
VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN HERŞEYDEN ÖNEMLİ

VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN HERŞEYDEN...

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılığa Göz Açtırmıyor
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılığa Göz Açtırmıyor

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılığa Göz...

BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇLERE ÜNİVRESİTE TERCİH REHBERLİĞİ
BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇLERE ÜNİVRESİTE TERCİH REHBERLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇLERE ÜNİVRESİTE TERCİH...

“Yeni Hizmet Binamız, Bölgemize Farklı Değerler Kazandıracak”
“Yeni Hizmet Binamız, Bölgemize Farklı Değerler Kazandıracak”

“Yeni Hizmet Binamız, Bölgemize Farklı...

BAŞKAN GÜDER’DEN ESNAFLARA KORONA VİRÜS DENETİMİ
BAŞKAN GÜDER’DEN ESNAFLARA KORONA VİRÜS DENETİMİ

BAŞKAN GÜDER’DEN ESNAFLARA KORONA VİRÜS...

TOPLUMSAL FARKINDALIĞIN YENİDEN OLUŞTURULMASINA İHTİYACIMIZ VAR
TOPLUMSAL FARKINDALIĞIN YENİDEN OLUŞTURULMASINA İHTİYACIMIZ VAR

TOPLUMSAL FARKINDALIĞIN YENİDEN OLUŞTURULMASINA İHTİYACIMIZ...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

Dobra...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

Malatya Ak Parti Malatya İl...

KADINLARIN BU ŞİDDETE HİÇMİ ROLÜ YOK
KADINLARIN BU ŞİDDETE HİÇMİ ROLÜ YOK

KADINLARIN BU ŞİDDETE HİÇMİ ROLÜ...

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK TI…
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK TI…

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK...

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

“Kösedağı Kadar Büyük Elif Gibi...

Bu zihniyet ne istiyor acaba
Bu zihniyet ne istiyor acaba

Bu zihniyet ne istiyor...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

Dobra...

Corona Türkiye Tablosu 6 Temmuz 2020
Corona Türkiye Tablosu 6 Temmuz 2020

Corona Türkiye Tablosu 6 Temmuz...

EVLİLİK VE AİLE
EVLİLİK VE AİLE

EVLİLİK VE...

Yalvarıyorum
Yalvarıyorum

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün size...

MASED HABER
Dobra Dobra
Tahir TOPTAŞ Tahir TOPTAŞ tahirtoptas@hotmail.com

“KÖSEDAĞI KADAR BÜYÜK ELİF GİBİ DİK”

Öncelikle sayın başkanım  doğunun tarafsız haber sitesi masedhaber.com için değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim sorularıma geçmeden önce 40 yıl öne yaşadığımız bir anıyı sizlerle paylaşmak  istiyorum Sivas ilimizin kangal ilçesinin kutan taşlı köyü barakadan yapılmış tünele benzer bir okul benim ilk okula başladığım yıl köye atanan ögertmenimizi gördüğümde koşa koşa babamın yanına gidiyor ve baba bir öğretmen gelmiş yakışıklı uzun boylu ve çok büyük babam ne kadar büyük … baba kosoğlu (kösedağı ) kadar büyük bu konuşma yıllardır köyde şehirde söylenir durur bu hatıra ile affınıza sığınarak başlamak istiyorum.

Sayın Selahattin GÜRKAN: Evet bu hatırayı bende bazen anlatırım su an 40 yıl önceye götürdün şimdi öğrencimle röportaj  yapmak beni hem çok sevindirdi hem duygulandırdı

 masedhaber.com: Sayın Başkanım, Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığınız açıklamalarda kendi elektriğinizi üretmekten bahsediyorsunuz. Bu konuda nasıl bir çalışma içerisindesiniz?

Sayın Selahattin GÜRKAN:Malatya Atık Su arıtma Tesisi Malatya için hakikaten önemli bir tesis. Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacını kendi gayretlerimiz ve temin ettiğimiz hibelerle karşılama noktasında yoğun bir çalışma içerisine girdik. Bu çerçevede, ilk etapta 1 megavat gücünde elektrik üretecek santralin kurulum çalışmaları başlatılarak çok kısa süre içerisinde tamamlandı. Şu anda elektrik üretimimiz devam ediyor.

Bu tesisin hemen yanında da yine 5 megavatlık yeni bir GES’in kurulum çalışmalarına da başladık.

Gerek Kuyuönü HES Tesisi ve gerekse hemen yanı başında kurulumu başlayan 5 megavatlık GES tesisi sayesinde belediyemizin ve bağlı şirketlerimizin elektrik giderlerini karşılamak için yoğun bir çaba içerisindeyiz.

Bunların hepsi faaliyete geçtiğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları elektrik alan değil, elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecektir.

Sadece buradaki 1 megavat ve artı 5 megavatlık GES’lerin ötesinde ayrı bir çalışma başlattık; özellikle arıtılan suyun baraja deşarjı sırasında oradaki yükseklik kot miktarını, akışkanlık hızı ve basıncı temin ettiğimiz takdirde bir bu kadar enerjiyi de orada üretmeyi düşünüyoruz. Böylece atık su arıtma tesisinin enerji ihtiyacının yanı sıra diğer birimlerin de elektrik ihtiyacı burada yaptığımız çalışmalarla karşılanacak.

Bu çalışmaları yürüten MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve ekibine ve yönetim anlamında Genel Sekreterliğimiz ve diğer birimlerimizin bu konudaki yapmış oldukları katkılardan dolayı, ayrıca bu alanda çalışan işçilerimizin emeklerine teşekkür ediyorum. Bu tesisimiz de hibe yoluyla gerçekleştirilen bir tesistir ve Belediyemiz bütçesinden çok cüzi bir para çıkarılarak yapılmış ve hizmete hazır hale getirilmiş bir tesistir, Allah hayırlı uğurlu etsin.

masedhaber.com: Başkanım geçtiğimiz günlerde ulusal basına da yansıyan ve hepimizi duygulandıran bir yardım hadisesi oldu. Bir vatandaşımız yetiştirdiği tosunu yardım için bağışladı. Bu konuyu bir kez daha gündeme getirmek istiyoruz. Neler söyleyeceksiniz?

Sayın Selahattin GÜRKAN:Malatya’da yaşayan İhsan ve Hasan Demirtaş isimli kardeşler, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de etkili olan korona virüs salgını nedeniyle ekonomik zorluklar yaşayan ve yardıma muhtaç ailelere dağıtılmak üzere Büyükşehir Belediyemize yaklaşık 600 kilogramlık bir tosun bağışladılar.

Doğanyol İlçesi Damlı Mahallesi’nde İhsan ve Hasan Demirtaş kardeşler telefon ile beni aradılar. ‘Biz evimizde kendimiz için beslediğimiz bir besi hayvanımız var. Kardeşim size bu hayvanı teslim edecek. Sizler de bunu ihtiyaç sahiplerine dağıtın’ dediler. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak emaneti teslim aldık ve ekiplerimiz ihtiyaç sahiplerine dağıtacaklar. Allah hayrınızı kabul etsin. Bu anlamlı davranış bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Milletimizin millet olma vasfının en güzel örneklerinden biri bu davranış ile bir kez daha sergilenmiş oldu. Korona virüs salgını dolayısıyla sıkıntı yaşayan ihtiyaç sahiplerine dağıtılması üzerine bizlere teslim ettiler. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu, “Biz Biz Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na en güzel örneklerinden biri olan bu hayrı bizlere teslim ettiler. Bizler de bunu en güzel şekilde ihtiyaç sahiplerine, ulaştıracağız.

masedhaber.com: Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizin en önemli parklarından biri olan Abdullah Gül (Sümerpark) Parkında yenileme çalışmaları yaptınız. Yapılan çalışmalar hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Sayın Selahattin GÜRKAN: Kent merkezinin ortasında bulunan ve Malatyalıların gün içinde en çok uğradığı mekanlardan biri olan Sümerpark, yeni yüzüyle yine en çok rağbet gören mekanlardan biri olmaya devam edecektir. Sümerpark’taki düzenleme çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi olarak kendi personelimiz, kendi imkan ve kaynaklarımızla yaptık. Parkımızı her yaşta insanımızın rahatça kullanabileceği bir mekana dönüştürdük. Engelli vatandaşlarımızda buradan faydalanabiliyorlar. Yürüyüş parkurları, oyun alanları, spor alanları ve dinlenme mekanlarıyla parkımız çok şükür çevre sakinlerine de artık huzur veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Sümerpark içerisinde, park etrafında ikamet eden vatandaşlarımızla bir hasbihal programı düzenledik. Bu hasbihal sırasında da ne kadar doğru bir karar verdiğimiz ortaya çıktı. Bölge sakinleri sohbet sırasında geçtiğimiz yıllarda parkın özellikle batı kısmının zamanla izbe bir görünüme büründüğünü ve bu alanda istenmeyen durumların ve olayların yaşandığını üzüntüyle izlediklerini ifade ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ilk incelediğim yerlerden biri bu park olmuştu. Çünkü gerçekten de çok şikayet alıyorduk. Ekiplerimize hemen talimat vererek parkı yeni baştan düzenlemelerini istedim. Sonuçta salgına rağmen bir yıldan daha az bir sürede parkı çok güzel bir şekilde düzenleyerek hizmete sunduk. Hemşerilerimin gözlerindeki mutluluğu görmek de tabi bizlere çok daha büyük bir şevk ve çalışma azmi veriyor. Tekrar Malatyamıza hayırlı olsun.

masedhaber.com: Sayın Başkanım, Şehir Mezarlığında da bir takım düzenlemeler yaptığınızı gördük. Ne gibi bir düzenleme yapıldı, mezarlık içerisinde?

Sayın Selahattin GÜRKANŞehir :Mezarlığımızda kapalı alan dar olduğu için vatandaşlarımızın büyük bir kısmı cenaze namazlarında kışın kar yağdığında, yağmurlu zamanlarda ve yazın sıcakta açık alanda kılıyordu. Bu nedenle namaz kılınan alanı yüzde 50 daha da büyüttük. Yapı itibariyle cenaze sayısı kadarda musalla taşlarını da yeterli hale getirdik. Aynı anda 12 cenaze namazı kılınacak duruma getirdik. Ayrıca cenaze araçlarının hepsi yenilendi. Çadırlar ve masalar sandalyeler yenilendi. Büyükşehir Belediyesi olarak, İnsanların en zor zamanlarında onlara en güzel hizmetleri sunmak görevimizdir.

Bu düşünceyle hareket ederek, yeni bir uygulama daha başlattık. Sağlık Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokoller neticesinde hastanelerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili tüm bilgiler aynı anda Mezarlığımızdaki sisteme düşüyor. Buradaki görevli arkadaşımız hemen vefat edenin yakınını arayarak Büyükşehir Belediyesinden aradığını öncelikle baş sağlığı dilediğini belirterek, bu zor süreçte herhangi bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorarak, kendilerine yardımcı oluyor.

Sistemi kontrol etmek için Mezarlığa gittiğimde ilginç bir olay da yaşadık. Sistemimize düşen bir cenaze ile ilgili olarak oğlunu bizzat ben aradım, telefondaki vatandaş şu an otelde olduğunu ve babasının da yanından ayrılırken yaşadığını söyledi. Ben de uygun bir dille vefat ettiğini söyledim. Bizzat kendi arabamı göndererek tekrar hastaneye bıraktırdım. Sonra da cenazesini götürmesi için cenaze aracı tahsis ettik.

Bu vatandaşımız bana dönüş yaparak, ‘Başkanım Allah sizden razı olsun, ben burada tek başıma ne yapacağımı bilemezdim. Nereye başvuracam, cenaze arabasını nerden bulacam diye kıvranırken bir anda herşeyi halletiniz. Tekrar tekrar Allah sizden razı olsun’ dedi. Şimdi bundan daha büyük bir huzur ve mutluluk olabilir mi?

masedhaber.com: Yaşlılar ile ilgili Vefa Konağınız var. Burası hizmet vermeye devam ediyor mu?

Sayın Selahattin GÜRKAN:Vefa Konağımız elbette başımızın tacı yaşlılarımıza hizmet vermeye devam ediyor. Korona virüs salgını nedeniyle geçici olarak buraya kapatmamıza rağmen, özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımıza evlerinde hizmet vermeye devam ettik. Vefa Timlerimiz salgın süresince tüm yaşlılarımıza ve engelli vatandaşlarımıza yardımcı oldular.

Salgın dolayısıyla evlerinden çıkamayan vatandaşlarımızın kişisel bakım ihtiyaçları da yine Belediyemiz tarafından giderildi. 65 yaş üstü vatandaşları evlerinde ziyaret eden Vefa Konağımıza bağlı ekipler; yaşlılarımızın saç sakal kesimlerini yaptırdık. Evlerinin eksiklerini giderdik. Şu anda da tedbirlere ve sosyal mesafeye uygun olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Başkanım son olarak  atıl bir halde kaderine terkedilmiş olan Taşhoron Kilisesini restore ediyorsunuz. Bu şu andaki çalışmalar ne aşamada?

Sayın Selahattin GÜRKAN:Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi mekanların yeniden ayağa kaldırılarak gelecek nesillere aktarılması için bugüne kadar bir çok çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalar kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanan Taşhoran kilisesinde de çalışmalar devam etmekte.

 

Büyükşehir Belediyesi olarak buna benzer kültürel varlıklarımız ve tescilli değerlerimizle ilgili Kültür Daire Başkanlığımıza ve KUDEB birimimize gerekli talimatları vererek, buralarla ilgili gerekli araştırmaların yapılması ve bu araştırmaların hemen akabinde kilise ile ilgili restorasyon projelerinin çıkarılması, ilgili koruma kurulundan onaylanması sürecin bir an evvel çıkarılmasını istedik.

Malatya’daki kültür varlıklarımızın önemli bir ayağı olan kilisenin de aslına uygun bir şekilde restorasyon işlemleri başlatıldı. Restorasyon işlemlerini bitirdikten sonra buranın içerisine işlevsel olarak hangi işlevi vereceğimizi yine buradaki bölge insanımızla oturup değerlendireceğiz.

Kültür merkezi mi olur, yoksa kısmi anlamda bir ibadet şeklinde değerlendirebilecek bir yapı formatında mı olacak buranın geçmişte yaşayan inşalarıyla da istişare ederek bu süreci en güzel şekilde götüreceğiz.

Bu tarihi değerimizi biz insanlığın ortak değeri olarak görüyoruz. İnsanlığın ortak değeri olan bu değerlerin ayağa kaldırılması hem günümüze hem gelecek kuşaklara taşınması noktasında bizim manevi sorumluluğumuzun olduğu bilincindeyiz.

Önceki dönemlerde de kültürel varlıklarımızın, vakıf eserleri ile kültür ve tabiat varlıklarımızın ayağa kaldırılması noktasında yoğun bir çalışma içerisinde olduk.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldıktan hemen sonra insanlığın ortak değeri diye tabir ettiğimiz değerlerin ortaya çıkarılması aslına uygun restore edilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması gibi sorumluluğumuzun olduğumuzu burada ifade etmek istiyorum.

Taşhoron kilisesi ihalesi bu biraz evvel saymış olduğum süreçler röleveleri ve resistasyonları projeleri yapıldıktan sonra ihale süreci Mart ayında başlamış Mayıs ayında da yer teslimi yapılmış ve çalışmalar da ilgili müellif firmalar tarafından yürütülmektedir.

İlgili müellif firma bu yılsonuna kadar 365 günlük bir süre verdik kendilerine ama biz kendilerini sonradan çağırdık. Yılsonuna kadar buranın bitirilmesi noktasında yoğun bir çalışma içerisinde olmalarını kendilerine söyledik. Onlar da bu konuda gerekli çalışmalar yapacaklarını ifade ettiler.

Çalışmalar sırasında herhangi bir aksilik çıkmazsa çalışmalar Aralık ayı sonu veya 2021 başı gibi tamamlanacaktır masedhaber.com sitesini fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum bizim sesimizi çalışmalarımızı Malatyalı hemşehrilerimize aktardığınız için teşekür ediyor yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

masedhaber.com:hala köse dağı kadar büyük ve dik duran malatya büyük şehir belediye başkanımız sayın Selahattin GÜRKAN öğretmenime çok teşekkür ediyor Malatyalılar adına yaptığı ve yapacağı güzel hizmetler sebebiyle teşekkür ederim…

 

RÖPORTAJ: Tahir TOPTAŞ

MASED HABER


Tahir TOPTAŞ » Yazarın Diğer Yazıları

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa