Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı Düzenledi. | MASED HABER
 • İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
  İl Özel İdaresi Spor Kulübü U-16 Futbol Takımımız Kayseri’de
 • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR VOLEYBOL VE BASKETBOLDA KAZANDI
  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR VOLEYBOL VE BASKETBOLDA KAZANDI
 • Malatyalı Boksörler Hedef 2023 Dediler
  Malatyalı Boksörler Hedef 2023 Dediler
 • Futbolcuların Velileri, Sahada Hünerlerini Sergiledi
  Futbolcuların Velileri, Sahada Hünerlerini Sergiledi
 • Pedallar, Hareketli ve Dinamik Bir Hayat İçin Çevrildi
  Pedallar, Hareketli ve Dinamik Bir Hayat İçin Çevrildi
 • “Yeşilyurt Belediyespor’a Herkesin Sahip Çıkmasını İstiyoruz”
  “Yeşilyurt Belediyespor’a Herkesin Sahip Çıkmasını İstiyoruz”
 • Spor Müsabakalarında Görev Alan Özel Güvenlik Personeline Verilen Eğitim.
  Spor Müsabakalarında Görev Alan Özel Güvenlik Personeline Verilen Eğitim.
 • FİLENİN KAPLANLARI GALİBİYETLE BAŞLADI
  FİLENİN KAPLANLARI GALİBİYETLE BAŞLADI
 • MİLLETVEKİLİ TÜFENKCİ, “BATTALGAZİ’MİZ HER GEÇEN GÜN YUKARILARA ÇIKIYOR”
  MİLLETVEKİLİ TÜFENKCİ, “BATTALGAZİ’MİZ HER GEÇEN GÜN YUKARILARA ÇIKIYOR”
 • Bilgi Evi futbol turnuvası başladı
  Bilgi Evi futbol turnuvası başladı
MASED HABER
Keskin’den Bakan Işıkhan’a Ziyaret
Keskin’den Bakan Işıkhan’a Ziyaret

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları...

Başkan Güder ve Milletvekili Tüfenkci’den Mahalle Ziyaretleri
Başkan Güder ve Milletvekili Tüfenkci’den Mahalle Ziyaretleri

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder,...

ÇOCUKLAR “UÇURTMA ŞENLİĞİ” İLE DOYASIYA EĞLENDİ
ÇOCUKLAR “UÇURTMA ŞENLİĞİ” İLE DOYASIYA EĞLENDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi, İsviçre Ankara...

“Müslümanlığın Temelinde Kardeşlik Var”
“Müslümanlığın Temelinde Kardeşlik Var”

YEŞİLYURT BELEDİYESİ’NİN ‘KARDEŞLİK İLAÇTIR’ KONFERANSINA...

Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Gürkan,
Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Gürkan,

“TECRÜBELERİYLE BİZLERE YOL GÖSTEREN YAŞLILARIMIZ,...

Büyükşehir Darende ilçesinde çalışmalarını sürdürüyor
Büyükşehir Darende ilçesinde çalışmalarını sürdürüyor

ÇALIŞMALARIN TAMAMLANDIĞI ÇADDE VE SOKAKLAR...

Dobra Dobra
Dobra Dobra

Battalgazi Belediye Başkanı Basri KAHVECİ...

Saç kesildi kel göründü
Saç kesildi kel göründü

Seçim kazanı kaynıyor Saç kesildi...

Oruç ile İlgili bilgiler
Oruç ile İlgili bilgiler

Kuymetli okurlarım bu yazımızda da...

İftira Ne Demektir
İftira Ne Demektir

İftira, suçsuz bir insanı hata...

DOBRA DOBRA
DOBRA DOBRA

DOBRA DOBRA Bazen Malatyadan çekip...

DOBRA DOBRA
DOBRA DOBRA

GERÇEK KÜRTLER VE TERÖR ÖRGÜTÜ...

Dobra dobra
Dobra dobra

Dobra dobra Kargalar ağzını açmış...

Şirr Köşesi
Şirr Köşesi

KATRAN GECELER Hayır, gece olmasın...

Secim Sathına Girerken Malatya’da Siyasi Gelişmeler
Secim Sathına Girerken Malatya’da Siyasi Gelişmeler

Her geçen gün seçim yaklaştıkça...

Sahur ve Seher vaktinin önemi
Sahur ve Seher vaktinin önemi

Değerli okurlarım bu yazımızda birkaç...

MASED HABER
Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı Düzenledi.
Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı Düzenledi.
Millet ve Adalet Partisi İl Başkanları Toplantısı...
21 Aralık 2014 14:20
Font1 Font2 Font3 Font4

Ankara Swiss Hotel de Millet ve Adalet Partisi İl Başkanlarıyla toplantı düzenlendi. İdris naim Şahin ve Türkiye de il Başkanları Katıldı. Genel Başkan yardımcıları katıldı. Millet Partisi Malatya İl Başkanı Tahir Toptaş da toplantı da Malatya Kayısını İkram edildi.

İdris Naim Şahin: Hukuk esasına geçilmeden usul yönünden katledildi

Eski İçişleri Bakanı ve Millet ve Adalet Partisi Genel Başkanı İdris Naim Şahin, ve 14 Aralık’ta medyaya gerçekleştirilen operasyonları ve sonrasındaki süreci “Hukuk esasına geçilmeden usul yönünden katledildi.” şeklinde değerlendirdi.
Hukukun usul yönünden rafa kaldırıldığını, usule alternatif yeni usuller icat edildiğini söyleyen Şahin, “Yapılan edilen tamamen siyaset üzerinden bir hukuk darbesidir.” dedi.
Millet ve Adalet Partisi’nin il başkanları toplantısı Ankara Rixos Oteli’nde gerçekleştirildi. Burada gazetecilere açıklamada bulunan İdris Naim Şahin, “Ülkemizde gün olmuyor ki anormallikler yaşanmasın hafta olmuyor ki yanmasın, hele hiçbir ay yok ki anormal akıl dışı, hukuk dışı, ahlak dışı bir gelişme yaşanmasın. Bazen bu gelişmeler öyle oluyor ki ülkemiz insanı ile sınırla kalmayıp çevre ülkelerin komşu olduğumuz, yer aldığımız kıtaları, insanlarını da ilgilendirir nitelikte oluyor.” dedi.
14 Aralık’ta da bir değişik gelişmenin yaşandığını belirten Şahin, “Hukuk adına yaşadık ama baştan aşağıya usul yönünden esas yönünden hukuksuzluk içeren bir gelişmeyi yaşadık. Sanatçılar, oyuncular, gazeteciler ve güvenlik görevlileri, polis şefleri olmak üzere farklı kesimlerden farklı mesleklerden insanlar bir araya getirilerek adeta yakın tarihte yaşadığımız Muharrem ayının aşuresini hatırlatırcasına bir insan çeşitliliği oluşan bir hukuk aşuresini yaşadık. Aşure benzetmesi aşureye haksızlık olur ama anlaşılması için bu benzetmeyi yaptım.” diye konuştu.
‘USULDEN BAŞLASAK ELDE KALIYOR, ESASA GİRSEK AYAKTA KALAN BİR HUKUK GARABETİ’
Şahin, operasyonları şöyle değerlendirdi: “Hukuk esasına geçilmeden usul yönünden katledildi. Hukuk, usul yönünden rafa kaldırıldı, usule alternatif yeni usuller icat edildi. Alternatif kelimesinin günümüzde daha bir enteresan karşılığı var; paralel. Paralelli usulle icat edildi Türkiye’de. Mesela şüphe kavramı içinde bulunduğumuz yılın başından Aralık ayına kadar, 12 Aralık’a kadar kuvvetli şüphe üzerine inşa edilmişti. Çünkü bu dönemde çok kuvvetli delillerle yargılanan birileri vardı ama o birileri sıradan birileri değildi. Ülkeyi yönetenlerin yakınları ve yakınındakilerden oluşuyordu. Onun için onlara ayrı bir şüpheli muamelesi yapılmalıydı. Dolayısıyla onlar sözüm ona kuvvetli şüphenin bulunamaması oyunuyla senaryosuyla beraat ettirildiler. Ama hemen ardından 12 Aralık’ta onaylanarak yürürlüğe giden ceza usul kanunu değişikliği ile bu kez şüphe kriterinde makul şüphe gibi bir indirim yapıldı. Sanki yıl sonu tenzilatı yılbaşı tenzilatı gibi şüphede indirim yapıldı. Makul şüphe meselesi tamamen artık yargılama vizyonundan kalkmış, gündeminden çıkmış kişilerden sonra yargılanmak istenen kişiler için icat edilmiş bir hukuk garabeti. Bu kapsamda 12 saat geçmeden üzerinden birileri makul şüphe yaklaşımıyla apar topar yargılanmaya başladı. Usulden başlasak elde kalıyor, esasa girsek ayakta kalan bir hukuk garabeti. Dünyaya hukukun usulü ve esası yönünden mahcup ve rezil duruma düştüğümüz gibi esasında suçladığımız insanların işleri, karakterleri, geçmişi, günü ve çevresi itibariyle yapanların dahi inanmadığı çok açık belli olan ama yapma zorunda oldukları bir garabeti daha yaşadık, yaşamaktayız.”
‘BİR ŞÜPHE UCUBESİ İLE BU HUKUK SİSTEMİNİN İŞLETİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’
Şahin, kuvvetli şüpheden kurtarılıp makul şüphe kriteriyle derdest edilen, yakalanan gazeteciler, fikir adamları, sanatçılar, polisler için geçerli olması gereken kuralı ise şöyle açıkladı: “Kuvvetli şüphenin bulunmadığı bulunamadığı şüpheliler için makul şüphenin hiçbir zaman uygulanamaması lazım. Hiçbir zaman ceza hukukundaki düzenlemeler hem usul hem esas itibariyle sanığın lehine olanlar uygulanmak gerekliliğini bilmekte ve okumaktayız. Şüphelinin aleyhine olan kuvvetli şüpheden makul şüpheye usul kanunun dönüştürülmüş olması bu kişilerin şüphe derecesinin azaltılmış olması itibariyle aleyhlerine bir gelişmedir. Aleyhteki gelişme geçmişteki olay itibariyle hiç uygulanamaz. İddia edilen olay tarihleri 2008–2010 arası bundan 5 yıl önceki olaylar için bugün için kanunda değişiklikler yaparak ben senden şüphelendim, tam şüphelenmedim ama biraz şüphelendim, tam şüphelenmedim ama yarım şüphelendim çeyrek şüphelendim dercesine hukukla yapanların kendileri ile alay edercesine bir şüphe ucubesi ile bu hukuk sisteminin işletilmesi mümkün değil.”
TUTUKLANAN POLİSLER BU VATANIN KAHRAMAN EVLATLARI
14 Aralık’ta gözaltına alınan polisler için de kefil olduğunu belirten İdris Naim Şahin, “Tufan Ergüder, Yurt Atayün, Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Yasin Topçu ve diğerleri. Onlarca yüzlerce. Bu vatanın kahraman evlatları. Ben çok azını tanırım, bu olaylardan sonra tanıdım. Görevim itibariyle çok azını tanırım. Ama ne yaptıklarından az çok haberim vardır. Hepsi güvenerek çalıştığım insanlardır ve hepsinin altına o gün de imza attım bugün 10 tane imza atıyorum. 100 tane imza atıyorum.” diye kaydetti.
‘HAŞHAŞİ DİYEBİLMEK İÇİN HAPHAPİ OLMAK GEREKİR’
Şahin son olarak şu ifadeleri kullandı: “Yapılan, edilen tamamen siyaset üzerinden bir hukuk darbesidir. Hukuk darbesinden başka bir şey değildir. İlla darbenin tankla tüfeklerle yapılmasına gerek yok. Darbenin işgallerle, yağmalarla yapılmasına gerek yok. Elinde kalem olan, kitap olan, diğer elinde yerine göre gül olan, dilinde Allah’ın adından başka bir zikir olmayan kalbinde emr-i bil maruf nehy-i anil münkerden başka bir prensip ve ilke olmayan insanları örgüt olarak kabul etmek suretiyle o insanlar üzerinde bu şekilde operasyonlar geliştirmek ve bundan da tatmin yoluna gitmek normal bir hal değildir. Bu bir cinnet halidir. Bu bir hastalıklı haldir. Burada akıl hastalığı vardır, beden hastalığı vardır, psikolojik rahatsızlıklar vardır. Bunun da az çok işaretlerini biliyoruz. Çünkü ruhsal sıkıntılarını kalp kasvetlerini giderebilmek için ve bedeni rahatsızlıklarını giderebilmek için sıkça hap aldıklarını belli kişilerin bilmekteyiz. Bu normaldir ama burada cesaret hapı da alınıyor. Ve bu haplarla sözüm ona kahramanca işler yapılıyor. Ama ne yapıldığının farkında değiller. Hap deyince şunu da söylemek istiyorum. Hani bir haşhaşilik uyduruldu ya, hakaret maksatlı. Burada demek lazım ki bunlar da galiba haphapiler. Haşhaşi diyebilmek için durup dururken, Hasan Sabbah dönemine gidip günümüze yorum getirme, günümüz insanını o günün insanıyla eşdeğer duruma getirmeye gidebilmek için normal insanının ötesinde bir özelliğe sahip olmak lazım. O da herhalde hap alarak olur. Haşhaşi diyebilmek için haphapi olmak gerekir.”

Habre ve Foto:Selcuk Dönmez


 • Seo Uzmanı
 • Yorum ekle
Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa